info text
  • Prihlásiť sa
  • Prihlásiť sa
Úvodná stranaTESCOMA blogReceptyBez mäsaČo s nadbytkom paradajok? Spracovať a schovať na zimu!

Čo s nadbytkom paradajok? Spracovať a schovať na zimu!

ReceptyBez mäsa
18. 7. 2019
Paradajkám sa v našich zemepisných podmienkach darí, úroda je tak obvykle bohatá a každý rok nastáva ťažké rozhodovanie, čo s nimi. Skúste ich elegantne prepasírovať a zavariť, aby ste si kedykoľvek v roku mohli pripraviť domáce sugo alebo hravo usušiť a naložiť do oleja.


Pre zavarenie stačí paradajky s nakrojenou šupkou krátko povariť, pokiaľ sa nezačne oddeľovať šupka, rozkrájať na štvrtinky a rozpasírovať v kvalitnom pasírovači. Šťavou s dužinou potom naplňte poháre a sterilizujte v súprave na zaváranie asi 10 minút. Bude sa vám kedykoľvek hodiť ako základ do omáčok, polievok alebo suga, do cestovín a na pizzu.


Usušiť? Rozhodne!

Sušené paradajky sú vynikajúcou prísadou do omáčok na cestoviny, pizzy či do risotta, výborné sú ale aj v šalátoch alebo naložené v oleji s bylinkami a cesnakom, ktoré sa skvelo hodia k bagetke, syru a vínu.

Zaujímavé sú tiež ako súčasť marinád na nakladanie mäsa a rýb. Olej z naložených paradajok nevylievajte, je vynikajúci do šalátov či pri pečení talianskeho chleba focaccia.

Výroba sušených paradajok pritom nie je vôbec zložitá a zvládnete ju aj bez elektrickej sušičky – jednoducho v rúre pomocou súpravy na sušenie DELLA CASA. Stačí rúru nastaviť na 70 stupňov, nechať pootvorené dvierka a „piecť“ do tej doby, než z nich prestane kvapkať šťava.


Výber paradajok

Na úvod je potrebné pripomenúť jedno dôležité pravidlo: Výslednú chuť jednoznačne ovplyvní kvalita paradajok. Ideálne pre spracovanie sú preto paradajky, ktoré svoju chuť dosiahli prirodzeným zrením bez chémie. A vôbec nevadí, keď sú plody prezreté. Sušiť aj sterilizovať môžete rôzne druhy paradajok, pre sušenie však nie sú príliš vhodné žlté a oranžové cherry paradajky, pretože ich chuť je príliš jemná. Naopak obzvlášť vhodné pre sušenie sú paradajky súdkové, pretože sú mäsité a menej šťavnaté, rovnako obsah semienok je nižší. Drobné paradajky sušte vcelku (dosiahnete tak intenzívnejšej chuti), väčšie druhy pred sušením rozkrájajte – podľa veľkosti plodov na polky, štvrtky či plátky.

Foto: Farma Bezdínek

Ku príprave sa vám môže tiež hodiť: