info text
  • Prihlásiť sa
  • Prihlásiť sa
Úvodná stranaTESCOMA blogReceptyDeň matiek vonia orgavánom

Deň matiek vonia orgavánom

Jar je omnoho veselšia, keď rozkvitnú orgovány. Ich okúzľujúca vôňa funguje ako prírodné antidepresívum, rovnako ako aj pohľad na ich bohaté kvety . A čo potom dobroty, ktoré sa z nich pripravujú! Vedeli ste, že sa z nich dá jednoducho vyrobiť efektný orgovánový cukor alebo lahodný sirup? Vyskúšajte to a prekvapte tento rok mamičky a babičky v ich sviatočný deň netradičným darčekom plným jari a lásky.

Čo budete potrebovať? Pár mladých kvetov orgovánu, cukor, trocha času a nejaké pekné balenie, ktorým podčiarknete výnimočnosť darčeka. Skvelo vypadá orgovánový cukor v nízkych sklenených dózach, orgovánovému sirupu naopak pristanú štýlové fľaše s patentným uzáverom. A samozrejme nesmie chýbať visačka s venovaním. Všetko pripravené? Môžeme začať!

Orgovánový sirup

  • 2 hrnčeky práškového cukru
  • 2 hrnčeky vody
  • 2 hrnčeky obratých kvetov orgovánu (bez listov a vetvičiek)
  • dobre vymytá fľaša s klipsou
Cukor rozpustite vo vode a priveďte do varu. Varte asi minútu, pokiaľ sa úplne nerozpustí. Do cukrovej vody pridajte kvietky orgovánu a varte 15 minút. Potom sirup sceďte, nechajte vychladnúť a prelejte do fľaše s klipsovým uzáverom. Farbu môžete doladiť šťavou z čučoriedok alebo malín.
Zo sirupu pripravíte osviežujúcu voňavú limonádu, môžete ho pridať do smotanových krémov, sladkej kaše alebo použiť ako polevu na zmrzlinu či palacinky.
Zaváracie poháre Tescoma

Orgovánový cukor

  • 2 hrnčeky práškového cukru
  • 2 hrnčeky orgovánových kvetov
  • 1 pohár s klipsovým zatváraním
Do vymytého suchého pohára nasypte menšiu vrstvu cukru a preložte kvety orgovánu. Tie by nemali byť vlhké, aby sa z cukru nevytvorili hrudky. Postupne presypávajte a tvorte ďalšie vrstvy. Cukor aj kvety môžete pridávať od oka, stačí, keď dodržíte pomer ingrediencií približne pol na pol. Keď bude pohár plný, uskladnite ho v tmavom a chladnom mieste. Orgován cukor prevonia približne za týždeň. Potom ho vysypte na plech, pokiaľ chcete, vyberte kvety, nechajte preschnúť a uložte zas späť do pohára.

Orgovánovým cukrom si oslaďte čaj, pocukrujte sladké pečivo alebo pridajte hneď do cesta na cupcakes, vafle či bábovku.