Tescoma je hrdým partnerom televíznej súťaže Pečie celé Slovensko.
Netradičná technická výzva v podobe koláčikov šťastia priniesla do stanu horúce chvíle pre súťažiacich. Lámali si hlavu s ich prípravou, pálili prsty pri ich skladaní a zabávali sa pri písaní odkazov pre porotkyne. Nazdobené koláčiky priniesli šťastie pekárke Táničke, ktorá zvládla technickú výzvu na výbornú.
Koláčiky šťastia si väčšina ľudí spája s čínskymi reštauráciami a čínskou kultúrou. Odkiaľ však naozaj pochádzajú?
Keksíky s ukrytým odkazom sú tradičným zakončením návštevy čínskej či japonskej reštaurácie. Od nepamäti si návštevníci okrem zážitku z dobrého jedla odnášajú aj malú sušienku, ktorá v sebe ukrýva lístok s odkazom či šťastným číslom.
Ak ste koláčik šťastia nepoznali, vďaka 9. epizóde šou Pečie celé Slovensko už iste dobre viete, ako by mal takýto keksík vyzerať.
Porotkyňa Petra totiž zvolila ako technickú výzvu práve tento magický koláčik. Podľa jej receptu si ho môžete pripraviť aj vy.
Prvá zmienka o sušienkach s ukrytým odkazom pochádza z Japonska. V 19. storočí sa tu vyrábala sušienka, ktorá v sebe mala odkaz, no od koláčikov šťastia sa líšila farbou aj chuťou. Koláčiky šťastia, ktoré sa predávajú dnes, sa prvýkrát objavili v Kalifornii koncom 19. alebo začiatkom 20. storočia. O tom, ktorý pekár upiekol koláčiky šťastia ako prvý, sa dodnes vedú vášnivé diskusie. Jedna z legiend hovorí, že japonský prisťahovalec, ktorý vlastnil pekáreň v Los Angeles, začal rozdávať drobné keksíky ľuďom bez domova. Aby ich povzbudil, do každého koláčika vložil odkaz s textom z Biblie. Iná z legiend zase pripisuje vznik koláčikov šťastia japonskému dizajnérovi a záhradníkovi, ktorý chcel vyjadriť vďačnosť svojim priateľom, a tak im daroval koláčiky, do ktorých vložil ďakovný list. Koláčiky šťastia sa dlhé roky vyrábali ručne. Revolúcia v ich výrobe nastala, keď jeden z ich výrobcov vynašiel stroj na ich hromadnú prípravu.
Ak si chcete pripraviť koláčiky šťastia aj vy, vyskúšajte recept Petry Tóth.