Výzvu brownies som poňal netradične. Namiesto horkej čokolády som použil bielu. Sladkú chuť som doplnil horko-kyslým krémom a curdom, ktorý servírujem aj vo vedľajšej nádobe. Ten okrem grepu skrýva aj chuť ginu. Tento zákusok by som servíroval na letnej párty s kamarátmi. Bola by to osviežujúca chuťovka v horúcich dňoch.
Rúru vyhrejeme na 180 °C a pripravíme si ráfik s rozmermi 32 x 18 cm, ktorý vystelieme papierom na pečenie. Roztopíme maslo, ktoré pridáme do kryštálového cukru a začneme šľahať na nižšej rýchlosti. Do zašľahanej zmesi pridáme žĺtok a vajce a vyšľaháme do peny. Do peny pridáme múku, zmiešanú s práškom do pečiva a štipkou soli, bielu čokoládu rozdrvenú na čo najmenšie kúsky. Cesto rozotrieme do ráfika a pečieme 10 minút.
Krém pripravíme vymixovaním cukru, nátierkového masla, cukru, šľahačky a kôry. Hotový krém vložíme do cukrárskeho vrecka s hladkou špičkou.
Pripravíme curd, v hrnci zmiešame všetky suroviny okrem masla a na miernom plameni zahrievame, až kým zmes nezhustne. Potom zmes odstavíme a pridáme maslo. Následne curd ešte chvíľu redukujeme. Hotovú zmes vymixujeme tyčovým mixérom a necháme vychladnúť.
Upečené blondies rozkrájame na osem rovnakých trojuholníkov. Zdobíme krémom, curdom, čerstvým grepom, kôrou z grepu a jedlými kvetmi.
Osobne nepoznám nikoho, kto by nemal rád brownie. Ale poznám mnoho ľudí, ktorí nad matcha čajom ohŕňajú nos. A práve to bola pre mňa do prvého kola výzva - nielen vám dokázať, ale vás aj presvedčiť, že to s tou matchou nie je až také nepriateľské a budete si vedieť s ňou nájsť dokonca aj spoločnú reč. Tak na nič nečakajte a smelo do toho.
Rozohrejeme rúru na 170 °C, nachystáme plech a formu. Použijeme formu na polgule o priemere 6 cm (zoženiete ju pod označením SF003 silikónová forma).
Kým začneme pripravovať cesto, roztopíme 50 g bielej čokolády, na acetátový list lyžičkou spravíme vedľa seba malé kvapky a potiahneme cez ne zhora nadol vidličkou. List prehneme, aby vznikli vlnky.
Hnedý a obyčajný cukor dáme do misky a zalejeme roztopeným maslom. Vymiešame metličkovým mixérom do peny. Následne zapracujeme vajce a vanilkovú pastu. Odvážime spoločne múku s matcha práškom, pridáme aj soľ a zmiešame všetko dohromady.
Cesto natlačíme do foriem po okraj a pečieme pri teplote 170 °C horný spodný ohrev na 16 minút. Po vychladnutí dáme brownie na chvíľu do mrazničky (aspoň na pol hodiny), aby po namáčaní do glazúry okamžite zavädlo.
Roztopíme čokoládu, pridáme olej a nasekané mandle. Netreba čakať, kým glazúra vychladne, pridaním oleja a mandli bude okamžite použiteľná. Namáčame polguľou dole, pomôžeme si nožíkom, a namáčame len po okraj, nie celé. Preložíme na podložku, dáme do chladničky, aby glazúra poriadne stuhla.
Všetky suché suroviny dobre zamiešame, pridáme do malinového pyré, zahrejeme na 50 °C a šľaháme na vysokých otáčkach do pevnej peny. Môžeme ju okamžite použiť. Akú zdobiacu špičku zvolíte, je už na vašej fantázii.
Pozor, preosievame cez sitko, matcha prášok zvykne obsahovať hrudky.
Brownie sa môže po vytiahnutí z trúby bude zdať nedopečený, ale tak je to správne. Vonku pekne dôjde do svojej dokonalosti.
Jeden z mojich synov, Tomi je alergik. Drží prísnu diétu a stravuje sa zdravo. Preto vzniklo aj toto brownies s avokádom, špaldovou múkou a trstinovým cukrom. Vďaka javorovému sirupu, kokosovému oleju a horkej čokoláde si môžete dať aj vy o jeden kúsok Klárkinho brownie viac.
Vyšľaháme tuk s cukrom, po jednom pridávame vajcia a roztopenú čokoládu. Pridáme rozpučené banány. Na záver preosiatu múku s práškom o pečiva. Hmotu vylejeme do plechu s papierom na pečenie (rozmer 20 x 25 cm). Pečieme pri teplote 180 °C, cca 25 minút.
Očistené avokádo s banánom rozmixujeme a zmiešame spolu s kakaom, javorovým sirupom a vanilkovou pastou. Primiešame do tejto homty roztopenú čokoládu.
Očistené avokádo rozmixujeme spolu s citrónovou šťavou. Primiešame do toho roztopenú čokoládu.
Vychladnuté brownies si narežeme a dozdobíme dvojfarebným krémom.
Radi doma skúšame zaujímavé ingrediencie do korpusov a toto brownie nás tiež preto zaujalo. Navyše je bezlepkové a chuť fazule v ňom úžasne vynikne.
Vajcia vyšľaháme do peny, pridáme cukor a postupne prilievame olej. Fazule prepláchneme a pridáme do vaječnej hmoty. Poriadne rozmixujeme, aby vznikla hladká hmota. Pridáme kakao, škoricu, soľ, prášok do pečiva a dobre premiešame. Nalejeme na plech vystlaný papierom na pečenie o rozmere 39 x 30 cm. Pečieme pri teplote 180 °C cca 40 - 50 minút.
Jahodové pyré s cukrom rozvaríme, aby vznikla hladká omáčka.
Mascarpone, smotanu na šľahanie a práškový cukor vyšľaháme. Pridáme pistáciovú pastu a pomaly zamiešame.
Upečený korpus necháme vychladnúť. Po vychladnutí z neho vykrajujeme kolieska. V strede kolieska urobíme malú jamku, ale nie až po spodok brownie. Jahodové coulis dáme do zdobiaceho sáčku, odstrihneme malý otvor a takto plníme do malej jamky v brownie. Vrch brownie dozdobíme pusinkami z pistáciového krému, čerstvými lesnými jahôdkami a posekanými pistáciami a jedlým zlatom.
K tejto kombinácii farieb a chutí ma priviedol názov koláča. Brunetky majú brownies, blondínky blondies, rusovlásky môžu mať teda red velvet verziu. Tým, že je koláčik sám o sebe dosť sladký, vyvažuje ho kyslejšia chuť lesného ovocia vo vnútri a krém z riccoty zdobený čerstvými malinami na povrchu.
Rúru predhrejeme na 180 °C, plech 20 x 20 cm vytrieme maslom aj po stranách a vystelieme papierom na pečenie. Maslo rozpustíme, metličkou jemne vyšľaháme, aby sa na povrchu vytvorila pena. Jemne osolíme. Za stáleho miešania prilievame k cukru. Vymiešame ručným mixérom na hladkú penu. Postupne prilejeme celé vajcia, ktoré sme vopred rozmiešali. V samostatnej mise spojíme suché suroviny – múku, preosiate lyofilizované maliny, prášok do pečiva, sódu bikarbónu a kakao. Prisypávame po častiach, zapracujeme. Malinovú farbu zvýrazníme 2 kvapkami červeného farbiva. Prisypeme čokoládu a vymiešame. Medzi dve vrstvy hmoty rovnomerne uložíme ovocie a dáme piecť na približne 30 minút. Konrolujeme špajdľou- nepečieme úplne dotuha.
Ricottu so šľahačkou a práškovým cukrom vyšľaháme. Do menšieho vrecka s ozdobnou špičkou premiestnime približne 1 PL krému, zvyšok do cukrárskeho vrecka s väčšou hladkou špičkou.
Z vychladeného brownies vykrojíme 8 srdiečok, preložíme na podnos a dodekorujeme ricottovým krémom, čerstvým ovocím a malinovým prachom zmiešaným s nevlhnúcim cukrom. Hladkou ozdobnou špičkou nastriekame krém. Poprášime lyofilizovanými malinami zmiešanými s nevlhnúcim práškovým cukrom, poukladáme celé a rozpolené čerstvé maliny a malou ozdobnou špičkou dodekorujeme krémom pre väčší farebný kontrast.
Keďže od malička som trávila čas u rodičov v kaviarni, tak práve detstvo sa mi spája s teplou čokoládou a vôňou kávy. Práve preto som sa rozhodla spojiť tieto dve chute dohromady v mojom brownie.
Rozohrejeme rúru na 180 °C. Roztopíme maslo a čokoládu vo vodnom kúpeli. Následne prilejeme kávový likér. V druhej miske vyšľaháme vajcia s cukrom do hustejšej peny – približne 5 minút. Čokoládovú zmes s maslom prilejeme k vajciam s cukrom a premiešame, aby sa všetko prepojilo. Následne k zmesi preosejeme múku, kakao a soľ. Všetko spolu premiešame do hladka so silikónovou stierkou. Formu 18 x 18 cm vystelieme papierom na pečenie a brownie cesto si nalejeme do pripravenej formy a pečieme cca 25 - 30 minút.
Mandle, lieskovce a kávu dáme na papier na pečenie a budeme piecť 10 minút na 180 °C. Necháme vychladnúť. Cukor roztopíme na karamel v panvici do zlatista bez miešania, mal by dosiahnuť 190 °C. Následne pridáme orechy s kávou a poriadne premiešame. Zmes vysypeme na silikónovú podložku a roztlačíme, necháme vychladnúť. Po vychladnutí zmes rozmixujeme do hladka.
Plátok želatíny namočíme do studenej vody. Zatiaľ pripravíme zvyšné suroviny na ganache. Čokoládu nasypeme do vyššej nádoby. V malej panvici zohrejeme 40 g šľahačky spolu s espressom na 80 °C. Vyžmýkame prebytočnú vodu zo želatíny a pridáme ju k zohriatej šľahačke a premiešame. Pridáme zmes ku čokoláde počkáme 1 minútu a následne premiešame do hladka silikónovou stierkou. Po 5 minútach, prilejeme zvyšných 100 g šľahačky a celú zmes rozmixujeme ponorným mixérom. Nie dlhšie ako 1 minútu. Prelejeme do plytšej nádoby, prikryjeme potravinárskou fóliou a dáme zatuhnúť na 12 hodín alebo cez noc. Na druhý deň ganache vyšľaháme s mascarpone.
Ganache dáme do potravinárskeho vrecúška s hladkou špičkou s priemerom 10 cm a stredom vytvoríme guličky do ktorých následne nalejeme praliné. Dozdobíme opraženými lieskovcami.
Tento brownie reprezentuje pohodový večer u mňa doma. K telke máme totiž radi dve veci: klasiku – popcorn a potom trochu netradične – mesiačiky jabĺčka s arašídovým maslom. A tak som všetky tieto veci spojil a vytvoril brownie na ideálny ničnerobiaci večer.
Rúru zohrejeme na 170 °C a plech vystlieme papierom na pečenie. V mikrovlnke rozpustíme čokolády s maslom. Cukor a vajcia vyšlaháme do peny, následne pridáme ešte teplú čokoládu s maslom, šľaháme ďalej. Nakoniec primiešame múku, kakao, nasekané arašidy a soľ a ich rovnomerne rozotrieme na plech. Pečieme 35 minút. Na panvici spravíme popcorn a rozložíme na plech vystlaný papierom na pečenie. Ostatné suroviny dáme do hrnca a varíme na 115 °C. Následne zmes vylejeme na popcorn a v trúbe vyhriatej na 150 °C opečieme do zlatista.
Na krém vyšľaháme smotanu s mascarpone a následne pridáme arašídovú pastu, cukor a soľ.
Brownie narežeme na kúsky, ozdobíme štyrmi kopčekmi krému, karamelovým popcornom a dvoma plátkami zeleného jablka.
Cherry forest brownie je recept, ktorý som vytvorila pre svoju maminu a sestru. Moja sestra pred niekoľkými rokmi kúpili prekrásny pozemok na južnom Slovensku, na ktorom je mnoho ovocných stromov. No a medzi nimi aj prekrásne višne. Paradoxom je, že ja sama nejem čerešne a višne priamo zo stromu, lebo mám fóbiu z červíkov (áno, aj taká existuje). No jedno leto mali višne prekrásnu úrodu, a tak mamina višne očistila a bolo mi ich ľúto zavárať... tak vznikol tento recept pre moju maminu a sestru.
V malom hrnčeku privedieme do varu višňové pyré a zalejeme ním ruby čokoládu (ideálne je, keď máte drobné čokoládové kúsky). Miešame do úplného rozpustenia všetkej čokolády. Následne pridáme 1 ml ružovej vody. Túto zmes prikryjeme potravinárskou fóliou, a to tak, že fóliu položíme priamo na povrch (nevytvorí sa nám žiadna suchá kôrka). Odložíme do chladničky. Zmes necháme úplne vychladnúť.
Vo vodnom kúpeli za občasného miešania rozpustíme 100 g horkej čokolády s maslom, zvyšnú čokoládu odložíme bokom (50 g).
Stuhnutú ruby zmes vytiahneme z chladničky a vymiešame ručným mixérom so 100 g krémového syra a prachom z lyofilizovaných višní. Premiestnime do cukrárskeho vrecka s ozdobnou špičkou. Dáme vychladiť aspoň na hodinu (zmes mierne zatuhne a bude sa nám s ňou lepšie zdobiť).
Vychladnuté brownie nakrájame na 8 ks. Do každého zapichneme paličku od nanuku. Navrch každého kúska nastriekame krém. Striekame rýchlo, lebo pri práci s vreckom krém rukami ohrievame. Ozdobíme lyofilizovanými višňami a lístkom mäty, prípadne nasekanou čokoládou, či lupeňmi jedlých ruží.
Ak by sa nám čokoláda nerozpustila, jednoducho zmes dáme do mikrovlnky na pár sekúnd, premiešame a postup opakujeme do úplného rozpustenia všetkej čokolády.
Pokiaľ sme použili višne mrazené, necháme višne najskôr rozmraziť a zlejeme z nich prebytočnú vodu, až potom ich zapracujeme do cesta.
Správne upečený brownie ma popraskanú kôrku navrchu, a v strede sa , pri vyberaní z trúby , trošku “trasie“ . Skúste sa riadiť touto pomôckou a radšej brownie viackrát skontrolujte ako by ste ho mali presušiť. Pri brownie je naozaj pečenie dôležité. Preto treba radšej viackrát brownie skontrolovať.
Viete, čo si povie cukrárka, keď príde z dovolenky? Ách, sladký domov! Nepokladám sa síce za cukrárku, ale som občasný čokoholik, preto som zvolila brownies z tmavej čokolády. Recept sme skladali s manželom. Nakoľko my sme tie polky, ktoré pasujú k sebe, zvolili sme brownie v tvare pologulí. Ja rada kombinujem chute sladké s výraznejšími kyslastými chuťami, preto sa mi pomaranč hodí k čokoláde.. Brownies som napiekla práve pre svojho manžela.
Vo vodnom kúpeli roztopíme čokoládu s maslom. Dáme vychladiť na izbovú teplotu. Vo väčšej miske metličkou vymiešame vajcia s cukrom do peny. Pozor, nešľahať. Do vaječnej zmesi primiešame preosiatu múku s kakaom a kypriacim práškom. Do zmesi teraz primiešame roztopenú čokoládu s maslom a dobre premiešame, aby sa všetko prepojilo. Na záver pridáme postrúhanú kôru a šťavu z pomaranča a nadrobno narezané kúsky z polovice ďalšieho pomaranča. Cesto vylejeme do silikónových foriem a pečieme na horný/dolný ohrev na 180 °C cca 30 minút. Cesto vyjde na 10 polgulí, teda 2 formy.
V miske vyšľaháme smotanu do polotuha a postupne pridávame mascarpone s práškovým cukrom. Dochutíme pomarančom (kôrou aj šťavou), škoricou a pomarančovým likérom Pomarančovú kôru narežeme na tenké pásiky (tak, aby vnútro nebolo biele, lebo kôra zhorkne). Tenké pásiky uvaríme vo vode s cukrom , necháme aspoň 5 minút prevariť. Následne vodu scedíme a kôru dáme piecť do rúry na cca 10 – 20 minút, 180 – 200 °C.
Upečené brownies necháme aspoň 15 minút vychladnúť, a potom ozdobíme krémom. Na ozdobu môžeme použiť ganache z horkej čokolády a smotany na šľahanie v pomere 1:1. Smotanu zohrejeme a do nej roztopíme čokoládu. Na ozdobu použijeme aj vysušenú pomarančovú kôru.
Čím viac likéru a šťavy dáme, tým menej šľahačkovej smotany, aby krém nebol príliš riedky.
Som milovník cvikle či už v slanej, sladkej, studenej alebo v teplej podobe. Spojenie cvikly a čokolády je chuťová bomba a vysoký obsah vitamínov a minerálov v cvikle vyrovnáva kalorickú nálož čokolády. Cvikla v brownies spôsobí, že je vláčny a šťavnatý. Malinový rozvar zvýrazní chuť čokolády. Takýto koláčik najradšej pečiem pre mojich kamarátov, ktorí zbožňujú čokoládu.
Rúru predhrejeme na 180 °C a plech vystelieme papierom na pečenie. Cviklu nakrájame na kocky a podľa potreby dovaríme domäkka. Scedenú cviklu rozmixujeme dohladka. Rozmixovanú cviklu dáme zohriať v hrnci. Ešte kým je cviklová zmes horúca, nalejeme ju na zmäknuté maslo a čokoládu. Necháme cca 1 minútu postáť a následne dôkladne rozmiešame. Medzitým si vyšľaháme celé vajcia s cukrom do peny. Cviklovo-čokoládovú zmes pomaly vlejeme do vyšľahaných vajec a ručne premiešame. Pridáme preosiatu múku a preosiate kakao. Pečieme pri 180 °C cca 30 minút
Za stáleho miešania urobíme rozvar z malín a cukru a precedíme cez sitko.
Čips - čerstvú cviklu nakrájame pomocou mandolíny na tenké plátky a dáme piecť do trúby na cca 15 minút na 200 °C, kým nezačne hnednúť. Brownies nakrojíme, pokvapkáme rozvarom, položíme čips a naň pozlátenú malinu.
Prvou osobnou výzvu brownies by som chcela ukázať divákom, že som milovníkom tmavej čokolády a čokoládové koláčiky sú v našej rodine číslom jedna. Túto chuť čokolády v brownies veľmi rada dopĺňam výraznou aromatickou chuťou hrušiek. Hrušky máme každú jeseň plnú záhradu.Toto brownies robievam na jesennú oslavu narodenín môjho nevlastného otca, ktorý sa venuje pestovaniu rôzneho ovocia a v záhrade má aj niekoľko rôznych odrôd hrušiek. Celá rodina obľubuje hrušky, a preto sa vždy tešia na oslavu s brownies.
1. Vo vodnom kúpeli rozpustíme čokoládu s maslom a štipkou soli. Čokoládu necháme vychladnúť.
2. Vajcia spolu s cukrom vyšľaháme do peny. Medzitým preosejeme múku, prášok do pečiva a kakao.
3. Do vyšľahaných vajec pomaly primiešame preosiatu zmes, vychladnutú čokoládu a nastrúhané hrušky.
4. Formičky uložíme na plech vystlaný papierom na pečenie. Cesto rovnomerne rozdelíme do foriem.
5. Do formičiek poukladáme na stojato baby hrušky a pridáme zvyšok cesta tak, aby boli hrušky prekryté nad polovicou. Pečieme vo vyhratej rúre na 180 °C približne 30 minút.
6. Na panvici pripravíme karamel - cukor spolu s vodou necháme skaramelizovať, pridáme maslo a miešame s karamelom, až kým sa hmota nespojí. Nakoniec pridáme smotanu 33 % a poriadne zamiešame.
7. Vyšľaháme mascarpone so smotanou 40 % do polotuhého stavu, pridáme asi polovicu vychladnutého karamelu a vyšľaháme do tuhého krému.
8. Upečené čokohruškies necháme vychladnúť 15 – 20 minút.
9. Našľahaný karamelový krém špičkou nanesieme na brownie.
Moju prvú výzvu som sa rozhodla vytvoriť pre osobu, ktorá sa rýchlo stala mojou najlepšou priateľkou a momentálne už sme skoro rodina, som krstná mama jej malej dcéry Haničky. Už od prvého momentu som vedela, že sme úplne rovnaké, akurát ona je blondína a ja bruneta. Preto som sa rozhodla pre variant brownies s bielou čokoládou. V tomto recepte určite nesmela chýbať káva, ktorou sme začínali každý deň počas nášho rozširujúceho štúdia v Žiline. Keďže obe pozeráme na to, čo jeme, tak som recept upravila do ľahšej verzie. No tá čokoláda tam musí byť. Upiekla som tento recept na narodeniny Natálkinej mamky, ktorá je prísny ochutnávač. A všetkým veľmi chutilo, dokonca aj päťmesačnej Haničke.
Precedený varený cícer, vajcia, vanilkovú pastu, arašidové maslo a med rozmixujeme na hladkú hmotu. Do hladkej hmoty pridáme pomleté ovsené vločky. Nakoniec do hmoty primiešame rozpustenú bielu čokoládu a poriadne zamiešame. Vylejeme na menší plech, ktorý sme vyložili papierom na pečenie. Na cesto naukladáme marhule nakrájané na kúsky. Pečieme na 180 °C počas 18 minút. Necháme vychladnúť. Počas pečenia a chladnutia pripravíme krém a penu.
Vo vodnom kúpeli rozpustíme čokoládu a necháme ju chladnúť. Mixérom vyšľaháme šľahačku zo smotany a následne do nej dôkladne vmiešame tvaroh. Nakoniec primiešame vychladenú čokoládu. Krém necháme chvíľu chladnúť v chladničke.
Do misky dáme instantnú kávu, vodu a cukor. Šľaháme dovtedy, kým nevznikne tuhá pena.
Vychladnutý blondies nakrájame na rovnaké štvorce. Po obvode pomocou cukrárskeho vrecka nanesieme pásy krému. Medzi krém nanesieme tenšie pásy kávového krému. Pomocou špáradla vytvoríme pavučinový efekt.