info text
  • Prihlásiť sa
  • Prihlásiť sa
Úvodná stranaTESCOMA blogReceptyMäsovéOchutnajte Áziu všetkými zmyslami

Ochutnajte Áziu všetkými zmyslami


Sprudka opečená chrumkavá zelenina a výhonky, šťavnaté rezančeky z mäsa, krehké kúsky rýb, omáčky a exotické korenie. Zbiehajú sa vám pri čítaní týchto slov sliny? Potom vám určite nie je cudzia svojrázna ázijská kuchyňa. Na jej domácu prípravu vám pritom stačí jediné – panvica wok, ktorá vám umožní variť technikou stir&fry, teda miešaj a vyprážaj.

Ortodoxní „wokári“ nedajú dopustiť na tradičné prevedenie woku z prírodnej ocele bez povrchovej úpravy, pri ktorom je potrebné vnútorné steny riadu pravidelne karbonizovať zahrievaním oleja. Tento klasický wok musí mať okrúhle dno a varí sa v ňom výhradne na plameni.

Tradičnú „čínu“ si však môžete pripraviť, aj pokiaľ neviete karbonizovať a s otvoreným ohňom ste sa v kuchyni dávno rozlúčili – stačí mať luxusný Wok PRESIDENT s unikátnou pokrievkou a nepriľnavým povrchom s charakterom prírodného kameňa. Vďaka nemu zvládnete pripraviť typické ázijské jedlá aj na modernom indukčnom alebo sklokeramickom sporáku, navyše bez rizika pripálenia.

Wok PRESIDENT ø 30 cm, s pokrievkou

Špeciálne štruktúrovaný, odolný nepriľnavý povrch zaistí rovnomerné prepečenie a spoľahlivo odolá aj kovovým obracačkám. Skleneným priezorom v pokrievke vidíte dovnútra a môžete tak ázijské pochúťky vnímať všetkými zmyslami vrátane zraku, a to aj keď je wok uzavretý. Pokrievke sme pritom dali unikátnu rukoväť, pomocou ktorej ju možno počas varenia šikovne odložiť, inak by vám kondenzovaná para stekala na kuchynskú linku.
Vyskúšajte novinku z línie PRESIDENT a objavte chuť Ázie prostredníctvom moderného woku, v ktorom môžete:
 
  • restovať s minimom tuku
  • fritovať
  • variť vo vode či v pare (stačí vložiť naparovacie sito alebo vejár)
  • piecť a dokonca aj zapekať v rúre na pečenie (wok ani pokrievka neobsahujú žiadne plastové časti)

Vyskúšajte v ňom napríklad tieto recepty:

Bravčový stew


Bravčový stew


Ingrediencie:

600 g bravčového pliecka, 200 g maslovej dyne, 400 ml zeleninového vývaru, 50 ml oleja, 2 cibule, 2 stopky zeleru, 1 červená paprika, 1 oranžová mrkva, 1 žltá mrkva, 3 strúčiky cesnaku, 1 lyžica na jemno nakrájaného zázvoru, 1 menšie chilli, 1 stonka citrónovej trávy, 1 lyžička mletého koriandru, 1 lyžica rybacej omáčky, šťava z 1 limetky, soľ, korenie, čerstvé koriandrové lístky, jazmínová ryža

Postup:

Mäso nakrájajte na menšie kocky, osoľte, okoreňte a vo woku orestujte na oleji dozlatista. Po opečení odložte mäso bokom. Do woku vsypte na kúsky nakrájanú mrkvu, dyňu, zeler, papriku a mesiačiky cibule, ochuťte soľou a korením. Restujte asi 3 minúty, potom pridajte zázvor, cesnak, chilli, mletý koriander a restujte ďalšie  2 minúty. Prilejte vývar, pridajte opečené mäso, citrónovú trávu a duste pod pokrievkou asi 30 minút domäkka. Hotový pokrm dochuťte rybacou omáčkou a limetkou. Podávajte s jazmínovou ryžou a lístkami čerstvého koriandru.

Ázijský guláš


Ázijský guláš

Na 4 porcie budete potrebovať:

  • 600 g bravčového mäsa – pliecka
  • 150 g zeleniny – mrkva, stonkový zeler, petržlen
  • 100 g varenej červenej šošovice
  • 60 cl sezamového oleja
  • 3 dcl vývaru
  • 2 ks červenej cibule
  • 2 strúčiky cesnaku
  • 1 lyžica sójovej omáčky
  • 1 lyžica jablčného octu
  • soľ a korenie
  • hrsť čerstvých listov koriandra

Cibuľu nakrájanú na mesiačiky a cesnak nadrobno, orestujte so zeleninou nakrájanou na kúsky cca 1 minútu na sezamovom oleji. Pridajte mäso nakrájané na kocky, ochuťte soľou, korením a restujte ďalšie 2 minúty zo všetkých strán, zalejte vývarom a duste pod pokrievkou cca 30 minút alebo domäkka. Tekutina sa takmer vyvarí. Medzitým si uvarte šošovicu (cca 5 minút). Do hotového pokrmu primiešajte uvarenú šošovicu, ochuťte sójovou omáčkou, octom a posypte čerstvým koriandrom.

Hovädzie mäso po sečuánsky


Hovädzie mäso po sečuánsky

Na 4 porcie budete potrebovať:

  • 500 g hovädzieho mäsa
  • 4 lyžice sójovej omáčky
  • 2 cibule
  • 2 strúčiky cesnaku
  • 2 lyžice ryžového vína
  • 1 lyžicu ryžového octu
  • 1 bielok + 1 lyžicu kukuričného škrobu
  • 1 žltá paprika
  • 1 zelená paprika
  • chilli paprika a zázvor podľa chuti
  • 1 malý pór
  • 1 menší baklažán
  • cukor, soľ, korenie a olej na vyprážanie

Bielok zmiešajte s 1 lyžicou sójovej omáčky a kukuričným škrobom a mäso nakrájané na tenké plátky v ňom obaľte. Cibuľu a cesnak nakrájajte na tenké kolieska, papriku na tenké prúžky, pór na rezančeky, baklažán na kocky a chilli s olúpaným zázvorom nasekajte najemno. Vo woku zahrejte olej a obalené mäso za stáleho miešania sprudka upražte, osoľte, okoreňte a dajte nabok. Do woku pridajte ešte trochu oleja a vypražte v ňom všetku nakrájanú zeleninu s prelisovaným cesnakom. Mäso vráťte späť do woku a pridajte vopred pripravenú zmes z cukru, sójovej omáčky, ryžového octu a vína. Hovädzie mäso po sečuánsky dobre premiešajte, prehrejte a podávajte s dlhozrnnou ryžou.

Z núdze cnosť alebo ako z jednoduchosti a rozmanitosti vytvoriť dokonalý celok

Číňania patria k najstarším národom a ich gastronomická tradícia má zrejme najstarší pôvod – svedčí o tom cez 9 tisíc písomných správ o ingredienciách, jedlách a technikách pochádzajúcich z doby 2 000 rokov pred Kristom. Dozvedáme sa z nich, že čínske varenie bolo presnou disciplínou so striktne dodržiavanými pravidlami a vystopujeme pôvod najrozšírenejšej varnej nádoby na svete, ktorá sa stala synonymom ázijskej kuchyne.

Áno, bola to Čína, ktorá dala svetu WOK – najuniverzálnejší riad, ktorý si len viete predstaviť.

Dotknúť sa, počuť, vidieť, cítiť a ochutnávať

Rozdielne geografické podmienky tejto obrovskej zeme dali vznik 4 rozdielnym školám varenia – všetky spája princíp, že jedlo musí stimulovať zmysly tak, aby zmes chutí, vôní a farieb tvorila dokonalý celok. Vznik woku je spojený so školou z oblasti Kanton, kde nepriaznivé prírodné podmienky a s nimi spojený nedostatok paliva vyžadovali veľmi rýchlu prípravu jedál. Miestny obyvatelia museli jednoducho dokázať uvariť často len na ohni z niekoľkých triesok dreva. Dômyselný Kantonovia prišli na to, že najefektívnejšie absorbuje teplo z plameňa kónická nádoba, a že rýchlym pohybom nadrobno nakrájaných ingrediencií docieli ich dostatočnú tepelnú úpravu vo veľmi krátkom čase. 

Takto pripravenému jedlu stačí minimum tuku, a pritom si zachováva všetku chuť a krehkosť, rovnako ako vitamíny, bielkoviny a ostatné dôležité látky.

Prekvapujúce suroviny

Pilierom kantonskej školy varenia je teda jednoduchosť, rýchlosť, a pokiaľ ide o prísady, tiež rozmanitosť. Tá bola, podobne ako vznik woku, podmienená nedostatkom zdrojov, v tomto prípade bežných potravín. Chudobní obyvatelia provincie tak boli nútení pripravovať k jedlu aj suroviny, ktoré boli často prekvapujúce, fantastické, pre cudzincov mnohokrát až nechutné, vrátane mäsa a vnútorností takmer všetkých druhov živočíchov. Nakoniec jedno čínske príslovie hovorí, že „v Kantóne zjedli všetko štvornohé, okrem stolu, všetko lietajúce, okrem papierového draka a všetko plávajúce vo vode, okrem člnu“.  Zdá sa teda, že to bol naozaj wok, vďaka ktorému sa ohlas kantonskej kuchyne rozšíril do celého sveta.

Keď už sme sa v prísloví dotkli motívu člnu, skúsime vás inšpirovať. Jednoduchá a rýchla príprava jedla vo woku totiž v modernej dobe prináša ešte jeden podstatný benefit – zostane vám omnoho viac času pre vašich blízkych. Môžete tak namiesto hodín strávených pri platni vyraziť napríklad na pokojnú plavbu vo dvojici medzi leknami…

Ázia