Moja mamina je najdôležitejší človek v mojom srdci. Vychovala mňa a moju sestru sama od mojich 12 rokov po tom, čo tatino náhle zomrel. Navždy bude mať môj obdiv za to, aká statočná v živote je, ako sa vie popasovať so životom. Vždy, keď mám možnosť, jej chcem spraviť niečim radosť, napríklad aj tortou. A ona jednoducho miluje kvety. Preto som sa rozhodla aj túto tortičku spraviť ako prekrásnu dámu s klobúkom (lebo to moja mamina vo svojom veku stále je).
Vo vodnom kúpeli roztopíme čokoládu. Oddelíme bielky od žĺtkov. V jednej mise vyšľaháme bielky s cca 1/3 cukru dotuha. V druhej mise vymiešame žĺtky so zvyšným cukrom. Následne pridáme olej, vodu, a nakoniec rozpustenú (mierne schladnutú čokoládu). V miske zmiešame múku, kypriaci prášok, kakao. Žĺtkovú zmes pridáme k bielkom, jemne zapracujeme, a následne, ručne zapracujeme preosiatu múčnu zmes. Takto pripravenú zmes vylejeme do dvoch, papierom vystlaných foriem s priemerom 20 cm. Pečieme na 180 °C 10 minút na horko vzduch, následne znížime teplotu na 150 °C a korpus dopečieme cca 20-25 minút. Korpusy necháme vychladiť, potom oba korpusy prerežeme na 2 ks.
V mise zmiešame marcarpone s tuhou časťou kokosového mlieka a cukrom. Iba chvíľu, aby sa zmes spojila. Následne prilejeme šľahačku, a keď je šľahačka s mascarpone dobre vyšľahaná, pomaly prilievame roztopenú bielu čokoládu (nesmie byť horúca, inak sa krém zrazí). Nakoniec ručne pridáme najemno nastrúhaný kokos.
Najprv dáme napučať želatínu. Zalejeme ju studenou vodou (40 g) a necháme ju minimálne 10 minúť napučať.
Jahody nakrájame na menšie kúsky. Do hrnčeka nalejeme obe pyré, vodu, oba cukre aj škrob. Za stáleho miešania privedieme zmes k varu a malú chvíľu povaríme (aby nebolo cítiť škrob). Následne zmes odstavíme a pridáme napučanú želatínu. Tú poriadne rozmiešane, už nevaríme. Necháme mierne schladnúť a následne pridáme nakrájané jahody. Zmes prelejeme do silikónovej formy s dnom, prikryjeme natesno potravinovou fóliou a dáme do mrazáku – ideálne na celú noc.
Maslový krém (krém robíme, až keď naplníme a necháme poriadne zatuhnúť tortu.) Do sklenej misy vložíme bielky a cukor a stierkou poriadne premiešame. (Ak by sme tento krok vynechali, bielky, ktoré sa dotýkajú priamo misy na okrajoch by sme akoby uvarili.) Nad parou bielky s cukrom zohrejeme na 70 °C. Následne zmes prehodíme do misy robota a šľaháme do tuhého snehu. Následne po lyžičkách pridávame maslo. Opatrne, sneh nesmie byť horúci, inak by sa nám maslo v snehu hneď roztopilo. Takto zapracujeme všetko maslo. Šľaháme, pokiaľ krém nie je krásne tuhý a hladký.
Nakrájame jahody na menšie kúsky, vložíme do hrnca , pridáme cukor, chvíľu povaríme (rozmixujeme podľa chuti, ak chceme väčšie kúsky ovocia, premixujeme len jemne a naopak). Následne pridáme pektín a povaríme cca 2 minúty. Džem preložíme do skleného pohára. Necháme vychladnúť.
Roztopíme bielu čokoládu a vylejeme ju to tvaru polkruhu na papier na pečenie a necháme zatuhnúť. Po zatuhnutí jemne obrežeme tvar polkruhu, ktorý nám bude tvoriť akoby obrubu kvetového klobúku. Štetcom oprášime nahrubo zlatou práškovou farbou.
Korpusy rozrežeme každý na 2 ks. Prvý kus položíme na podnos, na ktorý sme naniesli malé množstvo kokosového krému. Potrieme cca 1/3 kokosového krému. Posypeme nakrájanými jahodami.
Druhý korpus potrieme jahodovým džemom a džemovou stranou prikryjeme prvý korpus.
Na druhý korpus položíme jahodový vklad, okraje potrieme kokosovým krémom. Spravíme akoby obrubu jahodovému vkladu.
Položíme tretí korpus.
Tretí korpus potrieme kokosovým krémom, posypeme jahodami a prikryjeme štvrtým korpusom, ktorý sme potreli džemom (ako pri druhom korpuse). Tortu necháme v chladničke poriadne zatuhnúť na niekoľko hodín.
Tortu obtrieme krémom švajčiarskym meringue maslovým krémom.
Na bok torty namaľujeme siluetu ženskej tváre. Nastriháme kvety na menšie - nižšie. Všetky kvety musíme poriadne odizolovať, a to tak, že stonky najskôr obalíme v potravinovej fólii, a potom vo floristickej páske. Jednotlivé kvety zapichávame zvrchu a nad siluetou tváre tak, aby sme vytvorili klobúk a nakoniec pridáme bok klobúku – jeho spodnú obrubu.
Túto tortu som venovala mojej mamke – Betke, ktorá pre mňa znamená veľa a patrí medzi najbližšie osoby v mojom živote. Touto tortou jej chcem aj preukázať to, ako veľmi ju ľúbim.
Rúru predhrejeme na 170 °C . Dva vysoké ráfiky s priemerom 18 cm zospodu obalíme 2 vrstvami alobalu. Múku s práškom do pečiva preosejeme cez sitko do misky. Vajcia izbovej teploty spolu s cukrom vyšľaháme na vysokej rýchlosti do ľahkej peny, približne 5 - 7 minút.
Zatiaľ zohrejeme mlieko na 28 °C a potom k nemu prilejeme olej a dobre premiešame. Po vyšľahaní vajec znížime rýchlosť na minimum a prilievame mangové pyré a mlieko s olejom. Miešame, kým sa všetky suroviny spoja dokopy. Po zamiešaní mokrých surovín, postupne pridávame po 2 - 3 kopcovitých lyžiciach múku s práškom do pečiva. Nemiešame už dlho, len pokiaľ sa múka spojí s ostatnými prísadami. Následne cesto rozlejeme do dvoch ráfikov.
Pečieme 35 až 45 minút. Pomocou špajdle vyskúšame, či je cesto upečené. Necháme vychladnúť v ráfikoch a následne ich zabalíme do potravinovej fólie a dáme do chladničky na celú noc. Na druhý deň vrch korpusov zrežeme. Obidva korpusy si narežeme na 2 rovnomerné časti. Vykrojíme si jeden 10 cm kruh a tri 18 cm kruhy.
Všetky suroviny dáme do panvice, privedieme zmes k varu a necháme vychladnúť. Následne budeme každý korpus polievať šťavou.
Zmiešame cukor s pektínom. Pyré zohrejeme na 40 C a následne prisypeme cukor s pektínom za stáleho miešania. Privedieme k varu a povaríme minútu. Nalejeme do plytšej nádoby, zakryjeme potravinárskou fóliou a necháme zatuhnúť do druhého dňa. Na druhý deň želé premiešame.
Zohrejeme pyré so šľahačkou na 80 °C. Čokoládu nasypeme do vyššej nádoby a zalejeme horúcou zmesou. Necháme postáť minútu, a potom zmes rozmixujeme ponorným mixérom. Nalejeme do plytšej nádoby, zakryjeme potravinárskou fóliou a dáme do chladničky stabilizovať na 8 – 12 h. Následne ganache vyšľaháme.
Všetky suroviny na smotanový krém spolu vyšľaháme v robote na strednej rýchlosti do hladka. Krém vložíme do potravinárskeho vrecúška a plníme guľu.
Čokoládu roztopíme vo vodnom kúpeli na 45 – 50 °C. Následne ju prelejeme do širšej plytšej misy, kde ju budeme temperovať. Najprv ochladíme čokoládu za stáleho miešania na 27 °C, a potom znovu ohrejeme na 31 – 32 °C. Hneď čokoládu nalejeme do dvoch 20 cm polykarbonátových foriem a rozlejeme po celom obvode. Polgule vylejeme 2x. Otočíme polgule hore nohami a necháme prebytočnú čokoládu stiecť.
Zvyšok čokolády čo nám ostal nalejeme do plastovej formy od mascarpone (to nám bude tvoriť podstavec na guľu. Polgule otočíme hore nohami a položíme na papier na pečenie. Čokoládu necháme poriadne zatuhnúť v chladničke a vyberieme z formy. Čokoládový podstavec (z mascarpone formy) dáme na papierový podstavec na tortu a prilepíme ho roztopenou čokoládou. Do stredu čokoládového podstavca nalejeme trošku čokolády a položíme naň jednu polguľu, zastriekame chladiacim sprejom.
Začneme stohovať korpusy a plnky. Najprv nanesieme trošku krému, potom 10 cm korpus, ktorý pokropíme šťavou. Znovu nanesieme okolo polgule krém a pridáme malinové želé, naň položíme korpus, znovu pokvapkáme šťavou. Nanesieme krém a mangovú ganache. Znovu korpus, šťavu, krém, malinové želé. Vrch ešte prikryjeme korpusom a potrieme krémom. Naň poukladáme zopár čokoládových srdiečok.
Okolo polgule si pomocou cukrárenského vrecka vytlačíme po okrajoch čokoládu a položíme naň druhú polguľu, čím obe polgule zlepíme. Uhladíme prebytočnú čokoládu s acetátovou fóliou. Necháme dobre zatuhnúť v mrazničke minimálne hodinu. Bombu nastriekame na bielo pomocou airbrushu – zmiešaním roztopenej bielej čokolády a kakaového masla na teplotu 40 °C v pomere 70 : 30. Pre biely efekt sme pridali bielu farbu rozpustnú v tukoch.
Čokoládu roztopíme vo vodnom kúpeli na 45 – 50 °C. Následne čokoládu prelejeme do širšej plytšej misy, kde ju budeme temperovať. Nasypeme farbivá a rozmixujeme pomocou ponorného mixéra. Najprv ochladíme čokoládu za stáleho miešania na 26 °C, a potom znovu ohrejeme na 28 – 29 °C. Čokoládu nalejeme do srdiečkovej formy a necháme zatuhnúť. Srdiečka lepíme na finálnu bombu s ganache.
Moja mamka je veľmi prísny kritik, čo sa týka varenia a pečenia. Jej človek len tak neulahodí, preto som sa jej opýtala, akú presne by chcela tortu. Dokonca bola pri jej pečení celý čas ako ochutnávač. Keďže je naša rodina skôr bláznivá, rozlietaná, rozhodla som sa pri zdobení o pravý opak, aby to bolo jednoduché a výstižné. Jednoducho pre Aňu. Tak mám mamu v telefóne uloženú už viac ako 10 rokov.
Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh. Žĺtky vyšľaháme s cukrom do peny. Do žĺtkovej peny vmiešame olej, pomleté mandle, postrúhanú mrkvu na hrubšom strúhadle, polohrubú múku, sódu, škoricu a soľ. Nakoniec zľahka vmiešame sneh z bielkov. Vzniknuté cesto rozdelíme do 3 foriem s priemerom 24 cm, ktoré sme vystlali papierom na pečenie. Pečieme na 175 °C približne 45 min. Vyberieme a necháme vychladnúť.
Maslo vyšľaháme s cukrom a postupne pridávame krémový syr, citrónovú esenciu a na záver nastrúhame na jemnom strúhadle kôru z jedného citróna. Krém odložíme nabok.
Žĺtky šľaháme metličkou vo vodnom kúpeli spolu cukrom, pomarančovou šťavou, kôrou a maslom. Miešame dovtedy, kým nevznikne hustá kaša. Následne ho necháme vychladnúť.
Cukor necháme rozpustiť na karamel, následne pridáme maslo a necháme do rozpustiť v karameli. Na záver pridáme smotanu a necháme pár minúť bublať. Do karamelu primiešame očistené a na kocky nakrájané hrušky a pár minút ich povaríme. Hrušky precedíme a necháme vychladnúť.
Bielky s cukrom vo vodnom kúpeli miešame, kým sa cukor nerozpustí. Následne túto hmotu dáme do mixéra a na vysokých otáčkach vyšľaháme tuhý lesklý sneh. Necháme ho vychladnúť. Postupne zašľaháme zmäknuté maslo.
Z korpusov odrežeme vrchy. Prvý korpus potrieme pomarančovým curdom, následne nanesieme krém, hrušky, tenkú vrstvu krému a ďalší korpus. Tak postupujeme ďalej. Následne tortu obtrieme švajčiarskym krémom a necháme vychladnúť. Potom odrežeme kúsok z torty, rez potrieme švajčiarskym krémom a tortu postavíme. Potrieme aj zadnú časť torty švajčiarskym krémom. Ozdobíme.
Rozhodovanie, čo upečiem pre mamu, bolo pre mňa jednoduché - predsa spojenie jej obľúbených chutí orechov a kávy. Skoro každý rok na jej narodeniny je torta naplnená kávovým krémom a jej základ tvoria korpusy s orechmi - avšak vždy je iná, nikdy nerobím tú istú. Tvar torty som zvolila srdce, ktorým by som rada vyjadrila svoju lásku mame. Viem, že na svoju mamu sa môžem so všetkým a za akýchkoľvek okolností obrátiť a nepovie mi nie. V celom mojom živote tvorí obrovskú oporu a s neskutočnou láskou obdarováva moje deti, teda svoje vnúčatá. Miluje jar a leto, pretože v tomto období si môže v záhrade pestovať krásne kvetinky, ktoré sú jej pýchou. Preto ju určite poteší kvetinové zdobenie torty.
Do misky oddelíme bielky a spolu s cukrom vyšľaháme tuhý sneh. Kým sa vyšľahá sneh, tak preosejeme hladkú múku spolu s práškom do pečiva. Do snehu postupne na stredných otáčkach pridáme žĺtky, a potom pomaly prilejeme vlažnú vodu. Pomaly primiešame preosiatu múkovú zmes a orechy. Cesto dáme do formy tvaru srdca vystlanej papierom na pečenie a dáme piecť na 35 - 45 min na 170 °C.
Do studenej vody si dáme napučať 3 plátky želatíny. Najprv prichystáme krém, smotanu s vanilkovým cukrom a čokoládou zahrievame v hrnci za stáleho miešania, až kým sa nerozpustí. Nakoniec primiešame kakao. Mletú kávu zalejeme vriacou vodou a poriadne rozmiešame, takto zamiešanú kávovú zmes prilejeme spolu s espressom k čokoláde a spojíme. Zmes necháme trošku vychladnúť. Do mierne vychladnutého čokoládového krému pridáme maslo a rum a necháme zatuhnúť v chladničke
Asi 2/3 vaječného likéru spolu s práškovým cukrom zahrievame za stáleho miešania, až kým sa nerozpustí. Prilejeme zvyšok vaječného likéru a vyžmýkanú želatínu. Vyšľaháme smotanu a pridáme vychladnutú zmes vaječného likéru. Mousse naplníme do 2 foriem v tvare srdca a necháme zamraziť.
Kým sa cesto pečie, pripravíme švajčiarsky maslový krém. Zmiešame bielky s kryštálovým cukrom a nad parou miešame, až kým sa cukor nerozpustí a bielková zmes nedosiahne teplotu približne 60 - 70stupňov. Vyšľaháme hustý krém, ktorý necháme vychladnúť za stáleho miešania. Do vychladnutej zmesi pridáme postupne maslo izbovej teploty a nakoniec mandľovú esenciu. Hotový krém rozdelíme na niekoľko častí, viac ako polovicu prifarbíme troškou ružovej farby a ňou potom potrieme celú tortu. Zvyšok rozdelíme na 5 častí a tie zafarbíme červenou, zelenou, žltou, cyklámenovou
Vychladnutú kávovo-čokoládovú zmes poriadne vyšľaháme ručným šľahačom. Upečené cesto necháme vychladnúť a vychladnuté ho pozdĺžne prerežeme na 3 rovnaké časti. Naplníme našľahaným kávovo-čokoládovým krémom a zatuhnutým moussom z vaječného likéru. Tortu potrieme švajčiarskym maslovým krémom a pomocou cukrárskych špičiek dozdobíme kvetmi.
Táto torta je jedna z prvých, ktorú som upiekol a mojej mamke veľmi zachutila. Keďže tento nápoj, ktorým je inšpirovaná, je svieži, rovnako som poňal aj tortu. Obsahuje ananásový krém, kokosovú vložku a ananásové confit. Zdobenie je skôr jednoduchšie. Vystihuje však vkus mojej mamy. Ona sama si ho vybrala.
Rúru vyhrejeme na 160 °C a pripravíme dva ráfiky s priemerom 18 cm, ktoré obalíme alobalom.
Žĺtky s cukrom vyšľaháme do hustej peny. Do peny pridáme preosiatu múku s práškom do pečiva, olej, vodu a sneh z bielkov. Vymiešané cesto rozdelíme na dve polovice, vylejeme do ráfikov a pečieme 30 minút. Upečené korpusy rozrežeme na polovicu.
Kokosovú zložku pripravíme zmiešaním kokosu, kokosového mlieka a rozpustenej bielej čokolády.
Ananásové pyré zmiešame s pudingovým práškom a zahrievame, pokiaľ zmes nezhustne. Necháme vychladnúť. Keď má ananásový puding podobnú teplotu ako mascarpone, vyšľaháme tieto dve zložky do krému.
Pyré zmiešame s pektínom a cukrom. Zmes varíme do zhustnutia. Rozdelíme na dve polovice a prelejeme do ráfikov o veľkosti 12 cm. Necháme vymraziť.
Nad vodným kúpeľom šľaháme bielky s cukrom, kým sa cukor nerozpustí. Následne zmes vyšľaháme do tuhého snehu, do ktorého pridáme zmäknuté maslo. Vymiešame.
Prvý plát korpusu potrieme ananásovým pyré zmiešaným s rumom a kokosovým mliekom. Cukrárskym vreckom vytvoríme vrstvu krému a do stredu vložíme ananásovú vložku. Zakryjeme korpusom.
Na ďalšom pláte postupujeme rovnako, namiesto ananásovej vložky pridáme vložku kokosovú. Zakryjeme ďalším plátom.
Opäť zopakujeme predošlý postup, do stredu pridáme ananásovú vložku. Zakryjeme posledným plátom a dáme zachladiť. Tortu dozdobíme do podoby ananásu.
Z modelovacej hmoty vytvoríme listy, ktorými dekorujeme vrch torty. Na bok torty z krému na obter, ktorý sme si zafarbili vytvoríme oči a ústa.
Keď som mala 15 rokov, moja mama prvýkrát ochutnala punčovú tortu. Veľmi jej chutila. Odvtedy ju vždy a všade vyhľadáva. Nikdy ju nepiekla, tak jej ju vždy pečiem ja. Keďže má veľmi rada aj krémové zákusky, tak ho do nej dopĺňam. A aj preto je naša punčová torta špeciálna a extra šťavnatá.
Vajíčka rozdelíme na bielky a žĺtky. Z bielkov vyšľaháme sneh, postupne po lyžičkách pridávame cukor a žĺtky. Na záver ručne domiešame múku. Forma: 24 cm (na dno formy dáme papier na pečenie, kraje vymastíme). Pečieme na 200 °C, cca 20 min a potom na 180 °C, cca 10 min.
Struk vyškriabeme do mlieka, pridáme cukor, pudingový prášok a uvaríme hustý puding. Necháme vychladnúť. Vyšľaháme maslo a pridáme vychladnutý prešľahaný puding.
Sirup pripravíme zmiešaním a uvarením všetkých surovín.
Jahody nakrájame na kocky a spolu s citrónovou šťavou povaríme. Pridáme cukor a varíme do požadovanej konzistencie.
Bielky s cukrom miešame nad parou na 60 °C. Zmes prehodíme do mixéra a vymiešame na pevný sneh. Pri teplote snehu cca 30 °C postupne v malých kúskoch pridávame maslo. Všetky suroviny na polevu zmiešame a miešame nad vodným kúpeľom.
Citrónovú šťavu a agar agar povaríme cca 2 min, zafarbíme. Naberieme do striekačky a kvapkáme do oleja. Vyberieme sitkom a opláchneme vlažnou vodou.
Spodný korpus pokropíme sirupom, natrieme džemom a krémom. Stredný korpus pokropíme sirupom z oboch strán a zhora natrieme džemom a krémom. Vrchný korpus pokropíme sirupom zo spodnej strany. Vychladnutú tortu pokryjeme maslovým krémom. Tortu zachladíme a potom zaleje polevou. Zvyšným maslovým krémom a kaviárom dozdobíme.
Tortu pečiem pre svoju mamu, ktorá má pre mňa aj pre všetkých srdce ako na dlani. Je dobrosrdečná a rozdala by sa každému, ak by sa dalo. Je starostlivá, stará sa o chorú sestru, starala sa o svojho chorého otca a keď bola chorá ona sama, aj tak sa o nás všetkých starala, ako sa dalo. Torta je teda prioritne pre túto ženu s veľkým Ž a ešte väčším srdcom.
V tejto torte som spojil všetko, čo má moja mama rada spolu so spomienkami z detstva. Keď som bol malý, moja mama nám na každý sviatok piekla orechovú tortu z vlašských orechov. Bez tej torty neexistovali žiadne narodeniny, chuťovo bola úžasná. Preto som sa rozhodol upiecť mame jej tortu, avšak v mojom podaní. Keďže viem, že miluje lieskovce, korpus je z nich a je potretý lieskovcovým praliné. No a ďalšou zložkou je mandarínkové compotée, ktoré odkazuje na to, že celé moje detstvo sme na parapete v kuchyni pestovali mandarínku. K tomu čokoládový krém dochutený maminým domácim vaječným likérom, ktorý pripravuje každé Vianoce.
Torta pre mamu je torta do neba, keďže odišla, keď som bol ešte dieťa. Pretože som vyrastal v skromnejších pomeroch, nechcel som chute v torte veľmi kombinovať. Ak si spomeniem na detstvo, ktoré som s mamou zažil, milovala sladké, ale obyčajné. Do torty som preto použil domáci jahodový džem, keďže jahody zbožňovala, no nestihla ma ho naučiť. V torte je ľahký krém ako obláčik. Farba obtretia ide z modrej oblohy do bieleho neba. Na torte sú krídla, ktoré symbolizujú anjela, ktorým moja mamina určite je.
Rúru predhrejeme na 170 °C a ráfik obalíme do alobalu.
Oddelíme bielky od žĺtkov, bielky začneme šľahať na malých otáčkach. Ako sa vytvorí pena, dáme na maximálne otáčky a postupne prisypávame cukor. Šľaháme do tuhého snehu.
Žĺtky vyšľaháme s vanilkovým cukrom a citrónovou kôrou do peny.
Obe hmoty ľahko spojíme stierkou a postupne na 3-krát pridám preosiatu múku, vanilkovú pastu a olej. Pečieme cca 40 minút na 170 °C.
Ohrejeme smotanu a vylejeme ju na bielu čokoládu, nechám postáť minútku a následne rozmiešame.
Ručným mixérom zmiešame mascarpone, syr a ganache z bielej čokolády.
Bielky s cukrom zohrejeme nad parou na 72 °C, potom dáme šľahať do robota a po asi 5 minútach pridáme zmäknuté maslo a krátko premiešame. Krém rozdelíme do troch misiek, jednu necháme bielu, druhú bledomodrú a tretiu tmavšie modrú.
Z modelovacej hmoty vyrobíme krídla a pripevníme na špajdle.
Skladanie torty je nasledovné korpus – džem – čerstvé jahody – krém.
Obtrieme tortu a dozdobíme krídlami.
Ak by bola moja mamka zvieraťom, bola by to práve včela. Najdôležitejší člen rodiny, starostlivá, neúnavná, pracovitá, skromná a nenápadná. Preto som sa rozhodla povýšiť ju na kráľovnú, moju, našej rodiny a jej včiel, keďže sa venuje aj včelárstvu.
Torta skrýva všetky jej obľúbené chute. Orechový korpus, slivky, škoricu a horkú čokoládu.
Dekor je okrem včely tiež malou symbolikou. Inšpirovala som sa vitrážou z dverí nášho rodinného domu, ktorú sme so sestrou mamke vyrobili k výročiu svadby.
Rúru rozohrejeme na 170 °C. Plechy v priemere 20 cm vystelieme papierom na pečenie. Bielky so štipkou soli a cukrom vyšľaháme na tuhý sneh, pridáme žĺtky a vymiešame.
Spojíme všetky suché prísady – orechy, strúhanku, hladkú múku a prášok do pečiva, dôkladne premiešame. Suché prísady zapracujeme do bielkovej hmoty stierkou po poloviciach. Cesto rozdelíme do štyroch plechov.
Slivky vo vlastnej šťave precedíme, ⅓ sliviek nakrájame na menšie kúsky a odložíme bokom - tie budeme ukladať pri plnení. Zvyšné slivky so šťavou, trstinovým cukrom, kokosovým cukrom, rumom, škoricou a korením varíme, kým sa slivky nerozvaria. Pridáme 1 PL pudingového prášku na zahustenie. Prepasírujeme a necháme vychladiť.
Bielu čokoládu necháme roztopiť na vodnom kúpeli, zatiaľ vyšľaháme všetky suroviny s koreninami a cukrom na hladký krém. Za stáleho miešania na nízkych otáčkach prilievame čokoládu. Hotový krém dáme chladiť.
Vlašské orechy nasekáme. Na panvici roztopíme cukor s vodou na sirup, prisypeme orechy. Pečieme, kým sa orechy neobalia a povrch neskaramelizuje. Zmes vysypeme na papier na pečenie a necháme vychladnúť.
Orechový korpus potrieme slivkovým pyré, poukladáme kúsky sliviek, prikryjeme krémom, priložíme ďalší korpus, potrieme tenkou vrstvou krému, posypeme karamelizovanými orechmi, zabalíme krémom. Opakujeme vrstvy. Zvyšným krémom obtrieme tortu a necháme zachladiť, Ideálne cez noc, minimálne 5 hodín.
Pripravíme čokoládu na obter - bielu čokoládu s maslom nakrájaným na kocky roztopíme vo vodnom kúpeli, necháme mierne vychladnúť. Tortu poťahujeme čokoládou po vrstvách.
Z poťahovej hmoty oddelíme časť na biele pozadie za včelou, zvyšok zafarbíme na požadovaný odtieň, vyváľame na tenký plát. Potiahneme tortu. Bielu hmotu vyváľame, vyrežeme do tvaru oblúka a prilepíme.
Farbami domaľujeme včelu a štylizované rastliny.
Táto torta je venovaná mojej maminke. Keďže je veľkou milovníčkou višní a aj gaštanov, tak som zvolila túto kombináciu chutí ako náplň. Zvonku som použila jej obľúbené farby a aj kvietok, ktorý u nej nemôže chýbať.
Rúru predhrejeme na 170°C. Čokoládu na obter rozpustíme vo vodnom kúpeli a necháme poriadne vychladnúť. Po vychladnutí po kúskoch zašľahávame zmäknuté maslo.
Múku, kakao a sódu preosejeme do misky a dobre premiešame. V druhej nádobe zmäknuté maslo, olej a cukor zmiešame do svetlej hmoty, do ktorej po jednom zašľaháme vajcia a vanilkovú pastu. Nakoniec striedavo pridávame acidofilné mlieko a múkovú zmes. Cesto dobre premiešame a vylejeme do dvoch 20 cm okrúhlych foriem vystlaných papierom na pečenie. Pečieme ich naraz pri teplote 170 °C cca 40 - 50 minút.
Vodu s cukrom rozvaríme. Varíme, kým nemá teplotu 118°C. Necháme vychladnúť, a potom pridáme rum.
Smotanu vyšľaháme do tuha v jednej nádobe. V druhej zmiešame mascarpone, nastrúhané gaštanové pyré, práškový cukor a rum. Poriadne prešľaháme a nakoniec zľahka primiešame vyšľahanú smotanu. Po upečení korpusy necháme vychladnúť a prerežeme ich na polovicu.
Prvý korpus pokropíme riadne rumovým rozvarom, navrstvíme gaštanovú plnku, poukladáme rozmrazené višne. Tento postup opakujeme ešte dvakrát a na vrch dáme posledný štvrtý korpus. Tortu dáme do chladničky zatuhnúť. Po zatuhnutí celú tortu potrieme čokoládovým obterom a opäť dáme do chladničky poriadne zatuhnúť na pár hodín.
Kým torta tuhne, tak pripravíme kvietok z modelovacej hmoty, ktorému lupienky ozdobíme jedlou zlatou prachovou farbou rozriedenou v bielom alkohole. Keď je torta vychladená, tak ju potiahneme bielou poťahovou hmotou, dodekorujeme airbrush farbami podľa vlastnej fantázie a nakoniec dozdobíme.
Verím, že takmer všetci poznáte príbeh kvetnato ukecanej a ambicióznej Anny, Anny zo zeleného domu. Ale len ja z vás všetkých viem, že moja mama, inak taktiež Anna, ani nedýchala, keď to bolo v televízii. Pamätám si na to ešte, keď som bola dieťa. Len sedela, pozerala a mala úsmev na perách. Mám to pred očami, ako by to bolo včera. Rada na to spomínam: „Mami, táto torta je len a len pre teba, ľúbim ťa.“
Ideálne deň pred tým si pripraviť ganache. Necháme ju kryštalizovať pri izbovej teplote. Jednoducho zohriatou smotanou zalejeme čokoládu, premiešame, prekryjeme potravinárskou fóliou a necháme do ďalšieho dňa.
Následne pripravíme konfit. Zmiešame dohromady suché ingrediencie, pyré zahrejeme, následne pridáme cukor s pektínom a miešame poriadne aspoň 2 minúty. Nakoniec pridáme citrónovú šťavu. Necháme vychladnúť. Mimo súťaže si ho pripravujem aj deň vopred
Pripravíme curd, v hrnci zmiešame všetky suroviny okrem masla a na miernom plameni zahrievame, až kým zmes nezhustne. Potom zmes odstavíme a pridáme maslo. Následne curd ešte chvíľu redukujeme. Hotovú zmes vymixujeme tyčovým mixérom a necháme vychladnúť.
Následne spravíme karamel. Roztopíme cukor, pridáme zohriatu smotanu, miešame a nakoniec maslo so soľou. Necháme vychladnúť. Ale aj ten si viete pripraviť aj skôr, dokonca aj pár dní vopred.
Predhrejeme si rúru na 180 stupňov a ideme spraviť piškótku. Vajíčka s cukrom šľaháme na maximum 20 minút. Tesne pred skončení miešania vlejeme olej. Na to opatrne stierkou vmiešame múku s kakaom. Ďalším krokom je plnenie formy, ktorú sme si pred tým vystlali papierom na pečenie. Piškótku budeme piecť na hornom a spodnom ohreve, asi 30 minút. Po upečení necháme vychladnúť. Inak aj ten si robím deň vopred mimo súťaže. Odstáty sa potom nemrví a lepšie sa krája.
Vychladnutý korpus rozrežeme na 4 časti, každú natrieme malinovým konfitom, okrem posledného, tým uzatvárame. Na prvé a tretie poschodie plníme okrem čokoládovej ganache, mrazenými malinami a slaným karamelom. Stred plníme len čokoládovou ganache, ktorú treba opatrne trochu premiešať metličkovým mixérom pred tým, ako ju použijeme. Naplnenú tortu necháme dobre zachladiť, najlepšie do druhého dňa
Zachladenú naplnenú tortu ešte obtrieme zvyšnou ganache a urobíme si swiss krém. Je to veľmi jednoduché. Bielka s cukrom si nad parou pasterizujeme do teploty 72 - 73 stupňov. Kto nemá teplomer, postačia mu aj prsty. Nesmiete medzi prstami cítiť kryštáliky cukru. Pozor, treba premiešavať, inak sa začne robiť praženička. Hneď na to hodiť na maximálne otáčky a vyšľahať tuhý sneh, do ktorého pridávame postupne maslo. Hneď používame, obtierame samotnú tortu. Krém si môžete zafarbiť. Obtretú tortu si dáme zachladiť.
A môžeme zdobiť. Odoberieme si swiss krém. Dáme do cukrárenského vrecka a kreslíme motívy. Krém môžeme aj rôzne dofarbiť. Na zdobenie môžeme použijeme aj plastickú čokoládu. Je potrebné ju dobre v rukách rozpracovať (a pomocou špachtle robiť zázraky). Na samotný koniec môžeme ešte použiť zlatú práškovú farbu, ktorú si nariedite v alkohole a pomocou štetca aplikujeme a doozdobujeme.