info text
  • Prihlásiť sa
  • Prihlásiť sa
Úvodná stranaTESCOMA blogInšpirácie a nápadyVarenie a pečenieValašská kuchyňa – tradičná a chutná

Valašská kuchyňa – tradičná a chutná

Vitajte na Valašsku medzi huňatými ovečkami a veľa slivkami. Nahliadnite s nami pod ruky miestnym skúseným kuchárom a nechajte sa inšpirovať, napríklad ako si najlepšie vychutnať kvalitné neprávom opomínané jahňacie. Pre vhodné vybavenie zavítajte na náš web alebo do niektorej z našich predajní.

Liatinový riad – čím starší, tím lepší

Liatinový riad má jednu zvláštnosť – jeho dobré vlastnosti sa prehlbujú časom a používaním. Vzniká na ňom totiž zapečená ochranná povrchová vrstva, ktorá zvyšuje jeho nepriľnavosť. Náš nový liatinový riad MASSIVE je čiastočne vyrobený z recyklovaného železného materiálu a využijete ho na plynových sporákoch, v rúrach, aj na griloch. Je kompatibilný aj s bezdymovým Power grilom PARTY TIME. Liatina je ideálna na prípravu jahňacích kotliet s troškou rozmarínu. Stačí ich sprudka opiecť a na rovnakej liatinovej panvici dopiecť v rúre.

Obojstranná liatinová panvica s hladkým aj profilovaným povrchom dokáže skvelo akumulovať teplo, a preto je správnou voľbou pre grilovanie mäsa, rýb aj zeleniny. Bude sa vám ale hodiť aj na prípravu regionálnej špeciality zvanej patenty, lokše, laty alebo presniaky. Že ste o tejto moravskej dobrote nepočuli? Potom by vám nemal uniknú recept nášho šéfkuchára.

S bývaním na valašskej dedine často súvisí chov domácich zvierat. Okrem už spomínaných oviec veľa domácností chová aj sliepky. Kto by si rád nedoprial kvalitné vajcia? Táto superpotravina má nielen vysokú výživovú hodnotu, ale tiež vysoký obsah bielkovín, vitamínov a minerálnych látok. Pokiaľ vajcia potrebujete prepraviť od miestneho chovateľa, z farmárskeho trhu alebo bezobalovej predajne, použite zdravú dózu do chladničky. Má vetracie otvory, dátumovku a je možné ich na seba naskladať viacero a ušetriť miesto v chladničke.  

Možno sa vám budú hodiť tiež: 

"Vákuovačka", vďaka ktorej uchováte čerstvosť potravín

Či už mäso nakupujete alebo ho máte z vlastného domáceho chovu, potrebujete ho dobre uskladniť. Či už na pár dní do chladničky alebo na dlhší čas do mrazničky. To samozrejme platí aj pre úrodu ovocia, zeleniny, byliniek aj húb. Pre všetky tieto prípady odporúčame vákuovaciu zváračku. Tá predĺži trvanlivosť aj chuť surových potravín aj hotových jedál a výrazne tak pomôže obmedziť plytvanie.

Na Valašsku je vždy niečo chutného na zahryznutie. Napríklad domáce jahňacie klobásy a čerstvo upečený chlieb. V každej kuchyni preto nesmú chýbať ostré nože. Odporúčame tie, ktoré sú vyrobené z kvalitnej ocele, sú zároveň ľahké a dobre sa držia. To všetko spĺňajú nože GrandCHEF, ktoré sa dodávajú buď jednotlivo, alebo v štýlovom drevenom bloku.

Slivky čakajte najčastejšie v podobe slivovice. Servírovaná v štýlových fľašiach a štamperlíkoch nielen chutí, ale aj lieči. Fľaše z číreho skla s masívnym klipsovým uzáverom DELLA CASA sú vynikajúce aj pre skladovanie domácich ovocných a zeleninových štiav, sirupov, muštov a likérov a ich pasterizovanie. Oceľová klipsa v kombinácii s kvalitným tesnením zaručí tesné uzatvorenie.

Čo ešte využijete:

Jahňacie na slivovici v neprehliadnuteľnom riade

Riad v červenej farbe nielen skvelo vyzerá, ale je tiež veľmi praktický. Vďaka odnímateľným úchytom sa dobre prenáša kamkoľvek potrebujete – či už na sporák alebo do rúry. Nepriľnavý povrch zabráni pripaľovaniu a pod špeciálne tvarovanou pokrievkou môžete variť a dusiť bez toho, aby vám voda prekypela. Vyskúšajte v ňom pripraviť napríklad jahňacie s omáčkou zo sušených sliviek, ktoré vonia po slivovici a rozplynie sa vám na jazyku.

Nadčasové biele porcelánové taniere sa hodia na stôl ako na chalupe, tak aj v modernej kuchyni. Oceníte u nich kvalitnú bielu glazúru a široké okraje. Poskladajte si vlastnú súpravu z plytkých, hlbokých a dezertných tanierov a vychutnajte si z nich jahňací guláš s chrumkavým domácim chlebom.

Jednoduchosť, prehľadnosť a bezpečnosť. Tlakový hrniec ULTIMA je zosobnením týchto vlastností. Nastavenie programu je jednoduché a intuitívne, otváranie a zatváranie zvládnete jednou rukou. Dáme vám naň mimoriadnu záruku 5 rokov! Aj guláš a mäsový vývar v ňom budú hotové raz dva.

Nakoniec niekoľko dobrých tipov: